2008.04.17. 13:50
Torrent kolihálóról/vállalati tűzfal mögül II.
Bevezető
A múltkori torrentes bejegyzésben arról írtam, hogy hogyan lehet torrentezni olyan hálózatból, ahol elvileg le van tiltva a dolog. Azóta több ezren használják ezt a módszert (csak tipp, lehet hogy kevesebben :D ), viszont van egy apró hátránya: ha a hálózaton le van korlátozva a hálózati forgalom mennyisége, akkor az adott korlát elérése után nem fog működni a letöltés. Ezt is meg lehet kerülni, csak néhány feltételnek kell teljesülnie: 1. a hálózaton belüli forgalom ne legyen korlátozva 2. a nem korlátozott tartományban legyen egy SSH szerver, amelynek a forgalma nincs korlátozva 3. az SSH szerveren engedélyezve legyen a port forwarding. Ez mondjuk általában egyetemi kollégiumokban teljesül (vagy csak én gondolom így?), mert az egyetemeknek általában van legalább egy UNIX-os szerverük, amire a hallgatók bejelentkezhetnek (BME egyetemi: ural2.hszk.bme.hu, BME VIK-es: centaur.sch.bme.hu, ELTE-n KCSSK kolesz: csomalin.csoma.elte.hu, stb...). Még annyit hogy a leírás Linux-ra vonatkozik, viszont windows-on is megvalósítható a dolog, kis utánajárással bárki megcsinálhatja (a "Putty" SSH-kliens-ben kell megkeresni a linuxos klienssel azonos beállításokat). Ennyit a bevezetőről, lássuk:
Röviden a múltkori bejegyzésről
A dolog úgy kezdődik, hogy kell egy külső SSH szerver, amit SOCKS proxy-nak használunk majd. Csatlakozunk a szerverre a következő paranccsal:
ssh felhasználónév@szervercíme -D helyiport
A következő lépés a torrent-kliens beállítása, SOCKS proxy-nak beállítjuk a localhost-ot a helyi porttal párosítva. Torrent klienst újraindít -> letöltést beindít. Na ezt fogjuk most tovább bonyolítani :). Ez eddig így néz ki:
Az új felállás
Most a dolog úgy fog kinézni, hogy a kolin belüli SSH szerverhez csatlakozunk, ő fogja továbbítani az adatokat a külső SSH szervernek, és ez a külső SSH továbbítja a torrent kliens forgalmát az internet felé. Ezen a két csatornán keresztül fog menni a letöltés, vagyis mi csak a belső SSH szervernek küldünk adatokat, ez nem számít bele a forgalomkorlátozásba, és ő továbbítja az adatokat a külső szerverhez, anélkül hogy tudná milyen jellegű a forgalom, mert az is titkosítva van. Na ez kicsit bonyolultan hangzik, talán ábrával könnyebb megérteni:
Megvalósítás
Megvalósításhoz szükséges parancsok: (két külön terminált kell használni, és nem szabad bezárni őket!)
ssh felhasznalonev1@szerver1.belsohalozat.hu -L 8888:szerver2.tavoliszerver.com:22
ssh felhasznalonev2@localhost -p 8888 -D 7777
A parancsokban a szerver1.belsohalozat.hu a belső szervert (ábrán 'A'), a szerver2.tavoliszerver.com a külső szervert jelenti (ábrán 'B'), az ezekhez tartozó felhasználónév (felhasznalonev1, felhasznalonev2) értelemszerűen az adott szerveren használt felhasználóneved. A 8888 azt a helyi portot jelöli, amelyiken az első (ábrán vastag kék sávval jelölt) SSH csatorna elérhető: az ide csatlakozó programok forgalma valójában a szerver2.tavoliszerver.com 22-es portjára lesz átirányítva (ha a külső szerver ssh-ja más porton érhető el, akkor ide a megfelelő portszámot kell írni!). A második parancsban erre a portra csatlakozunk (-p 8888), és megadjuk, hogy a 7777-es porton nyisson egy újabb alagutat (-D 7777), ezt fogja a torrent program használni. Egyébként ez a második alagút más típusú mint az első, a különbség az, hogy az első típusú alagútnál minden forgalom egy adott géphez irányítódik (most a külső szerver), a másodiknál meg az SSH SOCKS proxyként működik, és az alagúton keresztül bármely címre lehet csatlakozni (pl. az ábrán látható disznóhoz). Nincs más hátra, mint beállítani a torrent programot, hogy használja a localhoston a 7777-es portot SOCKS proxyként (lsd. multkori leírás), és örülni :)
Zárszó
Igazából aki ezt megvalósítja, az már nagyon akar torrentezni :) minden tiszteletem az övé. Ha valaki kipróbálja a dolgot, kommentben tudassa pls., kiváncsi vagyok vannak-e ilyen elvetemültek :) .
16 komment
Címkék: tech linux torrent koli
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
loller 2008.09.10. 16:56:54
Nos a gondom a következő:
nem találtam rendes ssh szolgáltatót :(((((((((((((((
kérlek írj egy-két címet amit ajánlanál. :)
köszi
üdv
loller
MoZo1 · http://google.hu 2008.09.11. 16:58:35
Hogy lehet 2 koli közöttn agy fájlt küldeni?
Nyilván a méret miatt az MSN és egyébb relay megoldások kizárva. Főleg az érdekelne, hogy a kolikba van-e valami speckó cucc (pl. socks) amit használhatnék.
Ja, és mind a 2 gépen WinXP fut.
mg 2008.09.15. 10:25:34
loller: ez egy jo oldal, itt sok szolgátató van: www.egghelp.org/shells.htm
MoZo1: Hát, szerintem a legegyszerűbb megolds, ha feltöltöd valami webszerverre, vagy ftp szerverre a cuccot, de ha az egyik gépen csinálsz egy ssh szervert (windowson ezt nem tudom hogy kell), a másik gépen meg winSCP-vel csatlakozol hozzá, és feltöltöd/letöltöd a fájlt, az is müködik.
loller 2008.09.15. 18:29:40
Magyarországon senki sem foglalkozik ilyennel? :(
mg 2008.09.15. 20:43:46
MoZo1 2008.09.16. 16:43:12
Tehát a lényeg az lenne, hogy a belül a sok közös IP-n lévő gép között hostolt FTP szerverhez kéne kívülről kapcsolódni. Nyilván aki kifele megy a NAT-on, annak semmi gondja nincs, aki servert hostol, azt lesz nehéz elérni. Tudom hogy hostoltak már valahogy BME-n netről elérhető mindenféle szervert, csak fogalmam nincs hogy hogy.
Külső FTP nincs, ha lenne nem kérdeznék ilyet.
Köszönöm mégegyszer a segítséget, ez az egy "fórum" ahol egyáltalán kaptam választ. :)
mg 2008.09.25. 16:45:22
loller 2008.10.02. 21:08:35
kcssk koleszben nem tudsz torrentezni, még ha ssh-n kapcsolódsz a csomalin szerverre, akkor sem, mert a gonosz rendszergazda látja az adatforgalmát annak is...
én tényleg mindent megcsináltam, azt is ami itt felül van, mindent.
ühmmm
:(
MoZo1 2008.10.15. 01:11:17
Másrészt lehet csak a nagy adatforgalom tűnt fel nekik az ssh szerverükön. Az adatkorlát megkerülése ha ember is van aki felügyeli értelmetlen, mer úgyis kiderül. Szintén az első ábrát javaslom, ahol külső szerverrel titkosít.
És ne hidd el, ha azt mondják, hogy látják az ssh-t. A bankok is ssh-t használnak, nagy gáz lenne ha valaki látná.
mg: Ismerem a hamachit, használom is, és az ilyenkor külső kis sebességű szerveren át kapcsol össze, megint csak semmi értelme. Akkor mehetne msnen is... De mind1, mer már feladtam.
loller 2008.11.03. 13:50:25
próbáltam már azt is...
amikor a londoni szerverre kapcsolódtam simán, akkor is már pattogott a rendszergazdi, hogy 50 GB letöltött forgalom, meg hogy nemkéne-nemkéne.
aztán jött a csomalin szerver + londoni szerver, hát itt is volt egy nemkéne-nemkéne
aztán meg csináltam olyat, hogy simán csak a csomalin szerverre csatiztam, kicsit több mint 100 GB kimenő forgalom miatt felhívott a munkahelyemen, hogy normális vagyok-e, meg h legközelebb letilt.
remélem a rendszergazda nem szokott ilyen oldalakat olvasni (:
mg 2008.11.03. 14:53:10
Hát jah, ha a rendszergazdi figyeli hogy ki mennyit tölt fel/le akkor ugysem tudod ezt sehogy megkerülni...
loller 2008.11.04. 10:46:14
hEngi 2008.11.26. 19:15:36
Valaki tud segíteni azt megköszönném.
mg 2008.12.06. 02:36:50
duke4ever 2009.09.04. 22:19:17
hol van külső nem havidíjas ssh? :( az eggdroppos listát néztem de azok mind fizetősök.
a sch-ban a netwatchert meg ma beüzemelték úgyahogy mer 17-20 GB upload után írták hogy túlléptem a 4-et kifelé :)
most meg 10.66-is ip-vel nem számol a tracker, hiába http, sztem szűrik a nevesebb torrent trackereket